مدیریت تجهیزات و دارایی، جمعی از سیستم‌ها و فرآیند‌هایی است که در چارچوبی هدفمند برای نگهداری و به‌کارگیری تجهیزات و دارایی‌های یک سازمان به‌کار برده می‌شوند.
asset management

مقدمه

امروزه سازمان‌ها و کسب‌وکار‌هایی می توانند از رقبای خود پیشی بگیرند که به صورت حرفه‌ای وارد تکنولوژی و دنیای کامپیوتر شوند و بتوانند بستر‌ها و زیر‌ساخت‌های مربوط به آن را مدیریت کنند. مسیر همواری که پیش‌تر از این، سازمان‌ها بدون وجود کامپیوتر‌ها و تجهیزات هوشمند به راحتی طی می‌کردند حالا حتی با مختل شدن این تجهیزات نیز متوقف می‌شود . به همین دلیل امروزه نگهداری بستر این تجهیزات یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی شده که هر سازمانی آن را حیاتی می‌داند. در واقع می‌توان گفت تمامی امور، وابسته به سلامت تجهیزات IT یک سازمان می‌‌باشد. قبلا مدیریت و نظارت بر این تجهیزات، زمان و هزینه چندانی نداشت اما حالا، روش های سنتی در جمع‌آوری اطلاعات دارایی‌ها و اطلاع از وضعیت تجهیزات، هزینه های گزافی در پی دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم مقدمه‌ای از سیستم مدیریت تجهیزات‌و‌دارایی فناوری اطلاعات و نقش نرم‌افزار Help Desk در آن را ارائه کنیم.

مدیریت تجهیزات و دارایی چیست؟

مدیریت تجهیزات و دارایی، جمعی از سیستم‌ها و فرآیند‌هایی است که در چارچوبی هدفمند برای نگهداری و به‌کارگیری تجهیزات و دارایی‌های یک سازمان به‌کار برده می‌شوند. بهره‌گیری از شیوه‌های مهندسی و ترکیب آن با تجارب اقتصادی، موجب پدید آمدن ابزاری می‌شوند که به صورت نظم‌یافته و با جریان منطقی، قدرت تصمیم گیری مدیران را در مورد دارایی های سازمان تقویت می‌کند.

asset management

سیستم مدیریت تجهیزات و دارایی فناوری اطلاعات (IT Asset Management):

در واقع سیستم مدیریت تجهیزات و دارایی فناوری اطلاعات یا IT Asset Management مجموعه‌ای از مهم‌ترین راهکار‌هایی هستند که به مدیریت زیرساخت‌های سخت‌افزاری می‌پردازند و به جزئیات دارایی‌ها توجه ویژه‌ای دارند. در این سیستم لیست تمامی تجهیزات و دارایی‌های مربوط به فناوری‌اطلاعات (IT) هستند را به منظور پیگیری، نظارت و اهداف مدیریتی در اختیار مسئولان مربوطه قرار می‌دهد. نکته‌ای که در مبحث مدیریت تجهیزات و دارایی فناوری اطلاعات حائز اهمیت است، ردیابی تجهیزات و دارایی‌ها است. جابجایی تجهیز بین واحد‌های سازمانی، انبار‌های سازمان، افراد مهم‌ترین مواردی هستند که باید رصد شوند.

IT-Asset-Management

فواید سیستم مدیریت تجهیزات و دارایی فناوری اطلاعات:

مدیریت تجهیزات و دارایی های IT  باید توانایی مدیریت چرخه حیات (Life Cycle) تجهیزات IT  را نیز داشته باشد و کارایی و  سرویس های در حال ارائه را ضمانت کند.از این رو مدیریت تجهیزات و دارایی های IT  با تعیین ارزش حقیقی هر یک از دارایی‌های IT و میزان عمر آن، در زمینه مدیریت مالی تجهیزات و انتخاب تجهیزات کارآمد نیز به کمک مدیران می‌آید. مدیریت تجهیزات و دارایی های IT  با کمک به توجیه حفظ دارایی‌ها، تعمیر آن‌ها، تعویض قطعات آن‌ها و بروز رسانی یا از رده خارج کردن تجهیزات، مدیران را تسهیل امور مربوطه به طرز قابل توجهی یاری می‌کند .

مدیریت تجهیزات ودارایی

مدیریت تجهیزات و دارایی فناوری اطلاعات در نرم افزار‌ Help Desk گاما:

از ویژگی مهم نرم افزار Help Desk گاما که مبتنی بر ITIL هست توانایی آن در مدیریت تجهیزات و دارایی های فناوری‌اطلاعات (IT) می‌باشد، زیرا پایه و زیرساخت اصلی نرم افزار Help Desk، سرویس تجهیزات و سخت افزار آن میباشد، لذا بررسی وضعیت تجهیزات، مسئولینIT  را در جهت مدیریت سرویس ها، زیرساخت و تصمیم گیری در زمینه‌های مختلف یاری می‌نماید.

 

مدیر فناوری‌اطلاعات در یک سازمان را در نظر بگیرید، که بسیاری از سرویسهای IT را به کارمندان و مشتریان سازمان ارائه می‌کند. در صورتی که این مدیر بخواهد بر اساس اسناد توافق نامه سطح سرویس (SLA)، سطح توافق شده بین سازمان خود و مشتری را برآورده نماید، بدیهیست که دانش و نظارت بر تجهیزات IT و روابط بین دارایی‌ها از مهمترین نیاز های او خواهد بود. لذا می بایست نرم افزاری با قابلیت جمع آوری لیست تجهیزات IT با تمامی ریز مشخصات آنها اعم از نام تجهیز، مالک تجهیز، شماره‌اموال، برند تجهیز، قطعات تجهیز، سوابق جابجایی هر تجهیز، آدرس آن و بسیاری از اطلاعات موثر وگزارش‌های ‌دقیق دیگر، در اختیار مدیران قرار داده شود تا در موارد لازم با رجوع به گزارشات و اطلاعات دقیق دارایی‌ها، در بخش مدیریت تجهیزات و دارایی نرم‌افزار Help Desk گاما، تصمیم‌های موثر و مفیدی بگیرند.

مقالات مرتبط