پیش نیاز سخت افزاری و نرم افزاری نرم افزار گاما

مهمترین عواملی که می تواند در بهبود اجرا و سرعت نرم افزار Help Desk گاما تاثیر بگذارد می توان به نوع پردازنده، میزان حافظه اصلی و فضای ذخیره سازی سرور اشاره کرد. هر چقدر تعداد کاربران آنلاین بیشتر باشد طبیعتا تعداد تراکنش های سرور بالا رفته و بار سنگین تری ایجاد خواهد نمود. بنابراین به شرکتها و سازمانهایی که تعداد کاربران آنلاین زیادی دارند توصیه می کنیم از جدول زیر “وضعیت آرمانی” را انتخاب نمایند. همچنین برای اینکه نتیجه بهتری در سرعت و بهبود اجرای عملیات روی سرور داشته باشیم بهتر است از دو سرور Application Server و Database Server استفاده کنیم. در ادامه پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری نصب نرم افزار Help Desk گاما شرح داده خواهد شد.

پیش نیاز سخت افزاری نرم افزار Help Desk گاما

مشخصات سخت افزاری گاما

پیش نیاز نرم افزاری سامانه Help Desk گاما

مشخصات نرم افزاری گاما

عنوان نیازمندی ها توضیحات
 Email, SMS

برای ارسال پیامک نیاز به یک sms service می باشد.

برای ایمیل نیز به یک email account مثلا helpdesk@customer.com نیاز می باشد.

امکان ارسال و دریافت  از سرور با POP3 و SMTP در صورت نیاز برقرار باشد.

نرم افزار

Client OS: Windows xp sp2, Windows 7, …

Server OS: Widows 2008 R2+ (enterprise- 64bit), Or Windows 2033 (sp2-enterprise-64bit)

Database: Ms SQL server2008 r2+

Explorer: ie8, google chrome, firefox

Web server: IIS6 (+)

Security: antivirus, firewall

نکات مهم در خصوص سرور و پایگاه داده گاما

سروری که  تهیه می گردد حتما به صورت اختصاصی به نرم افزار گاما تخصیص داده شود و از تنظیم نرم افزارهای دیگر روی IIS این سرور خودداری گردد. همچنین این سرور نیازمند یک آنتی ویروس به روز می باشد. در زیر نکات مهم در خصوص سرور گاما شرح داده شده است:

از نصب برنامه های اضافی مثل Office، Acrobat Reader و … روی سرور گاما جلوگیری به عمل آورید و فقط برنامه های Winrar و ترجیحا مرورگرهای Google Chrome و Firefox نصب نمایید.

کارشناسان گاما برنامه بکاپ شبانه از دیتابیس تنظیم می کنند. وظیفه نگهداری از فایلهای بکاپ به عهده کارفرما بوده و بهتر است این فایلها بر روی فضای ذخیره سازی به غیر از درایو C و ترجیحا روی سرور دیگری نگهداری گردد.

فایلهای پیوست که در نرم افزار توسط کاربران به اسناد ضمیمه می گردد روی یکی از درایوهای سرور ذخیره می شود. چنانچه حجم این فایلها زیاد شد فضای ذخیره سازی را پر خواهد کرد، لذا می بایست این فایلها به صورت دوره ای از روی سرور به فضای ذخیره سازی دیگری انتقال یابد.

برنامه IIS روی سرور، به صورت خودکار فایل های لاگ تولید می کند که این فایلها داخل درایو C ذخیره گشته و فضای این درایو را پر خواهد کرد. لذا لازم است تا به صورت دوره ای این فایلها به فضای ذخیره سازی مناسب تری انتقال یابند.

چنانچه حجم اطلاعات، درخواستها و کاربران آنلاین زیاد است توصیه می گردد از دو سرور که یکی نقش Application Server و دیگری نقش Database Server را دارد استفاده گردد تا تاثیر منفی در سرعت و عملکرد نرم افزار گاما مشاهده نشود.

چنانچه لازم است تا آدرس سرور (IP) یا نام سرور (Server Name) تغییر یابد، حتما باید با هماهنگی کارشناس گاما صورت پذیرد. نرم افزار گاما بر اساس یکی از این دو گزینه تنیم گشته و چنانچه تغییری انجام شود نرم افزار گاما Down خواهد شد.

نکات و مسائل امنیتی در خصوص بستن پورتهای نفوذ باید توسط کارفرما صورت پذیرد تا attack های احتمالی که به پایگاه داده گاما برای ورود به آن زده می شود گرفته شده و کاربران غیر مجاز اجازه لاگین بیش از حد مجاز به دیتابیس گاما را نداشته باشند.

توصیه می گردد یک نام اختصاصی برای  سرور در DNS سازمان تعریف شود.

توصیه می گردد حتی الامکان تا از برقراری ارتباط ایمن (SSL) استفاده کرده تا کاربران از طریق پروتکل HTTPS به سامانه گاما متصل گردند.