هسته اصلی DevOps شامل ادغام مداوم و تحویل مداوم (CI / CD) است. اما، برخی از منتقدان می‌گویند این با چارچوب ITIL مغایرت دارد. بنابراین، آیا این بدان معنی است که دهه‌ها تجربه مدیریت خدمات ITIL دیگر مهم نیست؟ آیا سازمانهایی که از DevOps استفاده می‌کنند باید کاملا از ITIL چشم‌پوشی کنند؟ یا این دو می‌توانند با یکدیگر ادغام شوند؟

ITIL چیست

در این مقاله، ما تفاوت‌های عمده‌ای را بین ITIL و DevOps ارائه داده‌ایم. همچنین به شما نشان می‌دهیم که چگونه هر دو روش می‌توانند با یکدیگر در شرکت یا سازمان شما، ادغام شوند.

اصول ITIL

ITIL شناخته‌شده‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین چارچوب برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) در جهان است. تعدادی از بهترین روشهای ITSM را در سازمانها ارائه می‌دهد که به شرح زیر است:

 • از آن، برای ارزش بخشیدن به کسب و کار خود استفاده کنید
 • بخش IT را برای توسعه بیشتر، متحول و تغییر دهید

ITIL فرآیندها و رویه‌های IT را با تمرکز زیاد بر نظارت و برنامه‌ریزی تعریف و مستند می‌کند. اما، مخالفان می‌گویند که در نهایت، اینها به مانند سیلوها تلنبار می‌شوند که دقیقاً برعکس DevOps است. البته بزرگترین مسئله تلنبار شدن، عدم شفافیت در بین تیم‌ها است که منجر به موارد زیر می‌شود:

 • عدم کارایی
 • شکاف‌های امنیتی
 • هزینه‌ها و هزینه‌های تکراری یا غیرضروری

آخرین نسخه ITIL 4 است که در سال 2019 آغاز به کار کرد که همچنان به ارائه راهنمایی‌های لازم برای سازمان‌ها برای رسیدگی به چالش‌های جدید مدیریت خدمات می‌پردازد. اما مهمترین تغییرات آن مربوط به راهنمایی استفاده از فناوری‌های مختلف در دوران تحول دیجیتال، ابر و DevOps بود. ITIL همچنین تمرکز خود را مجدد بر روی تجربه مشتری آورده است.

با استفاده از سیستم جدید ارزش خدمات(SVS)،ITIL نسخه 4 شامل بهبودهای مستمر بوده است.

امروزه مشاغل همچنان از ITIL به عنوان راهنمای سطح بالا برای حمایت از ابتکارات بهبود مدیریت خدمات استفاده می‌کنند. ITIL 4 تمرکز زیادی روی تجربه و ارزش مشتری می‌گذارد و به شما کمک می‌کند تا تمام تلاش شما در جهت پیشرفت با اهداف و چشم‌اندازهای سازمان مطابقت داشته باشد.

اگر شما حس میکنید که ITIL سفت و به اصطلاح انعطاف‌پذیری کافی ندارد، به این دلیل است که از زمان ساخت ITIL، چنین بوده است. با این حال، مدلی امروزی برای شما طراحی شده است. در واقع، متخصصان اغلب توصیه می‌کنند فقط با یک روش ITIL شروع به کار کنید که شرکت شما بیشترین کمک را می‌تواند از آن بگیرد.

اصول DevOps

برخلاف DevOps ،ITIL یک چیز واحد نیست: هیچ چارچوب واحدی، هیچ راهی واحد برای عملکرد فرایندها ندارد. در عوض، DevOps یک ذهنیت کاملا جدید است که نیاز به یک تغییر فرهنگی دارد.

DevOps با ترکیب تیم توسعه و تیم عملیاتی در زمینه اتوماسیون پیشرفت می‌کند. با خودکارسازی هرچه بیشتر فرآیندها، می‌توانید:

 • کارهای خود را ساده کنید
 • تلاش خود را بر روی بهره‌وری متمرکز کنید
 • برنامه‌ها را با سرعت بالا ارائه دهید
DEVOPS چیست؟

با استفاده از این چرخه مداوم، نه تنها می‌توان برنامه‌ها را با سرعت بیشتری توسعه و استقرار داد، بلکه شرکت‌ها می‌توانند با سرعت کمتری نسبت به زمان رقابت، نوآوری و تولید کنند.

در DevOps، انتشار کدهای مکرر (اما کوچکتر) در زمان کمتری انجام می‌شود که به شما امکان می‌دهد اشکالات و سایر مشکلات را خیلی سریعتر از محیط‌های سنتی تشخیص دهید. به طور معمول اصلاحات سریعتر انجام می‌شود که پیاده‌سازی آنها آسان‌تر است.

با گرد هم آوردن تیم‌های Dev و Ops، از تلنبار شد جلوگیری می‌کنید، فرهنگ همکاری را تقویت می‌کنید و توانایی تولید نرم افزار با کیفیت بالا در مقیاس را تسریع می‌کنید. محیط توسعه را می‌توانید با ایجاد اعتماد به نفس و تلاش در جهت یک هدف مشترک، آزمایش، تحقیق و توسعه موثرتر، یکپارچه‌تر کنید.

آیا می‌توان از ITIL و DevOps با هم استفاده کرد؟

پس از مقایسه ITIL و DevOps، سئوال این است: آیا می‌توانید از هر دو با هم استفاده کنید؟ صرفا از دید DevOps، ITIL ممکن است مجموعه بزرگی از سرعت‌گیرها به نظر برسد که کاری جز کند کردن کارها و ایجاد مانع در مقابل کارها باشد. البته ممکنه در ابتدا این موضوع درست باشد.

از این گذشته، فرایندهای مداوم و روابط انعطاف‌پذیر بین تیم‌هایی که از DevOps استفاده می‌کنند مستقیماً با اصول خاص ITIL در تضاد است. با این وجود، DevOps این امکان را دارد که چارچوب ITIL آزمایش شده و واقعی را گسترش داده و آن را برای نتایج بهتر کسب و کار تقویت کند.

سازمان‌ها با استفاده از این ادغام می‌توانند:

 • لیست فرآیندهای اصلی ITIL که اکنون به آن نیاز دارید را فراهم کنید
 • مشخص کردن محل بروز عوارض در آن فرآیند‌ها.

هرگونه شکاف یا کندی یا ضعف در نحوه انجام کار در حال حاضر می‌تواند نقطه شروع تزریق DevOps باشد. با اتوماسیون و تحویل مداوم به طور بالقوه برخی از مشکلات را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، بیشتر مدیریت خدمات به سیستم‌های تیکتینگ ITSM متکی هستند. با وارد کردن DevOps به این فرآیند، ممکن است بتوانید بعضی از کارهای تکراری یا به موقع را خودکار کنید و کارمندان را برای کارهایی باارزش‌تر آماده کنید. مانند حل چالش‌های مهم موجود در کسب و کار.

ماهیت مشترک DevOps همچنین می‌تواند به ایجاد روابط بهتر بین تیم‌های توسعه و فناوری اطلاعات، کمک کند و شفافیت داده‌های حیاتی را بیشتر گسترش دهد. مهم نیست که از چه چارچوبی استفاده شده است، همکاری نزدیکتر تیمها در چرخه حیات توسعه نرم‌افزار، باعث موارد زیر خواهد شد:

 • سوءتفاهم‌ها را کاهش دهید
 • گردش کارها را بهبود ببخشید

بیایید این را معکوس نیز بررسی کنیم. ITIL همچنین با مزایای بسیاری که می‌تواند ذهنیت DevOps را بهبود بخشد، روی میز می‌آید. با ادامه روند توسعه DevOps، ITIL می‌تواند مجموعه روشهای متفاوتی را با فرآیندهای کاملا شناخته شده و اصول کاملا مشخص ارائه دهد.

تجربه و چابکی مغایرتی ندارند

در پایان، ITIL و DevOps می‌توانند با خوشحالی کنار یکدیگر. با استفاده از بهترین شیوه‌ها، سازمان‌ها می‌توانند توازن رویه‌های سنتی را با چابکی و سرعت آینده‌نگری پیدا کنند. با درک اهدافی که هر روش ارائه می‌دهد و پیاده‌سازی آنها به روش صحیح برای کسب سود بیشتر در کسب و کار شما، روشن است که ITIL و DevOps همه با یک هدف هستند: افزایش کارایی و همکاری بیشتر.

نکته اصلی، استفاده موفقیت‌آمیز شرکت‌ها از ITIL و DevOps است به نحوی که ITIL در چارچوب DevOps کار کند (بدون کاهش سرعت آن).

منبع: www.bmc.com

مقاله‌های بیشتر