مدیریت تجهیزات و دارائیها (Asset Management)

پویش خودکار تجهیزات شبکه

بدون صرف وقت زیاد برای جمع آوری اطلاعات سیستم‌ها شما می توانید با استفاده از امکان “اسکن خودکار تجهیزات” به راحتی و در کمترین زمان شناسنامه تجهیزات دستگاههای داخل شبکه خود را جمع آوری کنید. مزیت این روش علاوه بر ذخیره زمان و انرژی شما، دقت بالای جمع آوری اطلاعات می باشد. همچنین این ویژگی گاما به شما گزارشی برای مقایسه اسکن های جدید با اسکن قبلی می دهد که به راحتی می توانید تغییرات شناسنامه ای اسکن های جدید با اسکن قبلی می دهد که به راحتی می توانید تغییرات شناسنامه ای تجهیزات خود را مدیریت نمایید. اسکن تجهیزات گاما بصورت هوشمند تغییرات را از طریق “اعلانها ” به شما نمایش می دهد.

گاما بزرگترین نگرانی شما برای جابجایی تجهیزات بین واحدهای مختلف را برطرف می کند

با گاما جابجایی تجهیزات بدون هماهنگی با بخش IT را کنترل کنید. یکی از بزرگترین مشکلات بخش فناوری اطلاعات هر سازمانی جابه‌جا کردن تجهیزات از یک واحد به واحد دیگر بدون اطلاع و هماهنگی با IT می باشد. در گاما الگوریتم‌هایی تعریف گردیده که در صورت جابه‌جا شدن تجهیزات از یک واحد به واحد سازمانی دیگر، شما از این نقل و انتقالات مطلع گردید. همچنین شما می توانید متوجه شوید که در بازه زمانی مشخص چه دستگاههایی اصلا روشن نشده اند. این امکان به شما کمک می کند تا دستگاههای بلااستفاده را شناسایی کرده و آنها را به بخش خودتان (فناوری اطلاعات) بازگردانید.

مدیریت دقیق هزینه ها و زمان صرف شده برای تجهیزات

شما برای تجهیزات و تعمیرات آنها زمان و هزینه صرف می کنید. این هزینه ها شامل هزینه قطعات (مصرف رم، هارد، کارتریج و …) و هزینه خدمات (نصب ویندوز، تعمیر دستگاه و …) می شوند. برای دستگاههای خراب قطعاتی مثل Ram، HDD، CPU و … استفاده کرده و برای رفع مشکلات تجهیزات اقداماتی از قبیل تعمیر، نصب ویندوز و … انجام می دهید که هر کدام از این اقدامها و خدماتی که ارائه می کنید دارای ارزش ریالی می باشند. گاما تجهیزات پر هزینه را به شما معرفی کرده و به شما می گوید که کدام دستگاهها بیشترین هزینه و زمانرا از کارشناسان فناوری اطلاعات گرفته و آنها را درگیر کرده است. بر این اساس شما به راحتی می توانید دستگاههایی که دیگر ارزش تعمیر کردن ندارند را شناسایی کرده و برای کاهش هزینه ها و ذخیره زمان خود در صورت امکان آنها را اسقاط نمایید.

سوابق یکی از تجهیزات در گاما ITSM

حفظ سوابق تغییرات تجهیزات

یکی از مسائل مهم در مدیریت تجهیزات و دارایی سازمان بحث سوابق و تاریخچه تجهیزات می باشد.شما می توانید در هر لحظه سوابق مربوط به هر تجهیز از جمله تاریخچه تغییرات واحد، تاریخچه قرادادهای هر تجهیز، تغییر وضعیت تجهیز، استفاده کنندگان دستگاهها و … را مشاهده نمایید. همچنین وقتی درخواستی برای تجهیزی ثبت می گردد مسئولین IT می توانند به راحتی مشاهده کنند که قبلا این دستگاه چند مرتبه خراب شده است، چقدر زمان برای آن صرف شده و چه اقداماتی توسط چه افرادی روی آن صورت گرفته است.

تجهیزات اشتراکی سازمان خود را مدیریت کنید

در هر سازمانی تجهیزاتی وجود دارد که در هر واحد به صورت اشتراکی استفاده می گردد. به عنوان مثال در برخی واحدها چاپگرهایی وجود دارند که همه افراد واحد از آن استفاده کرده و در صورتی هم که بخواهند در رابطه با آن چاپگر درخواست ثبت کنند می توانند در لیست تجهیزات خود مشاهده نمایند.

آمار تجهیزات و شناسنامه آنها همیشه در دسترس شما خواهد بود

یکی از گزارشهای پرکاربرد در نرم افزار Helpdesk گاما، “گزارش تجهیزات بر اساس ساختار سازمانی” می باشد. این گزارش به شما نشان خواهد داد که در هر معاونت چه تعداد دستگاه موجود است و از چه قطعاتی استفاده می کنند. این گزارش به حالتهای مختلف (درختی، فهرست، ماتریسی) در دسترس خواهد بود.

فهرست قطعات در گاما ITSM

جمع‌آوری اطلاعات تجهیزات به روش خوداظهاری

یکی از روشهای جمع آوری تجهیزات در نرم افزار Helpdesk گاما استفاده از فرمهای خوداظهاری می باشد. این فرم توسط شما فعال می شود و روش آن به این صورت است که وقتی کاربران وارد گاما می شوند ابتدا صفحه ای باز می شود که باید اطلاعات تجهیزات خود را پر کنند. بعد از پر کردن فرم، این اطلاعات برای مسئول IT ارسال می گردد و این مسئول مربوطه بعد از بررسی اطلاعات آن را اصلاح یا تایید کرده و آن تجهیزات جزو دارایی های کاربر قرار می گیرد.

itil-asset3

نمونه فرم خود اظهاری اطلاعات