بیایید در مورد ITSM پیشرفته صحبت کنیم. مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) یک رشته مدیریت فناوری اطلاعات اثبات شده است؛ اما چقدر نیازهای فعلی و آتی کسب و کار را برآورده می‌کند؟ آیا قابلیت‌های قدیمی ‌ITSM ما هنوز برای هدف مناسب هستند؟ اگر به چند سال گذشته نگاه کنیم، همه چیز به سرعت تغییر کرد و پیشرفته شد. نکته مهم این است که کارمندان و مشتریان، به روش‌های مختلف کار می‌کردند یا درگیر بودند که به دلیل پیشرفت ITSM، شرایط تغییر کرد. این تغییر احتمالا مهم‌ترین محرک برای چیزی است که ما آن را «ITSM پیشرفته» می‌نامیم.

نیاز به ITSM پیشرفته

کشف نیاز به ITSM پیشرفته

هر ساله، وب‌سایت ITSM.tools یک نظرسنجی از محتوای ITSM که خوانندگان برای سال پیش رو می‌خواهند، برگزار می‌کند. در آغاز سال 2022 اتفاق عجیبی افتاد. ITIL 4 که در چهار سال گذشته وجود داشت ناپدید شد و “ITSM advanced” به بالای لیست آمد. هر چه بیشتر در مورد دلایل این موضوع فکر کردیم، بیشتر متوجه می‌شدیم که به طور بالقوه چیزی فراتر از تصورات ماست. البته این که نام آن را ITSM پیشرفته بنامیم یا چیز دیگری، کاملا به سازمان‌هایی بستگی دارد که تلاش می‌کنند عملیات و نتایج خود را برای برآوردن بهتر نیازهای تجاری، بهبود بخشند. 

کشف نیاز به ITSM پیشرفته

هنگامی که نظرسنجی را برای تاریخ 2023 مجددا اجرا کردیم، گزینه ITSM پیشرفته همچنان در بین پنج گزینه برتر قرار داشت:

تعریف ITSM پیشرفته

ITSM پیشرفته، آنچه را که در حال حاضر داریم را در بر می‌گیرد و آن را بهبود می‌بخشد. البته هر شرکت و مرجعی، تعریف خاصی را مدنظر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، تعریف گارتنر از ابزارهای پیشرفته ITSM، می‌تواند گواه این مورد باشد. گارتنر می‌گوید این روندها می‌تواند حرکت از خدمات محوری به ارزش محوری، تمرکز بیشتر بر افراد، بهبود تجربه کارکنان، گسترش قابلیت‌های ITSM به سایر بخش‌های سازمان از طریق مدیریت خدمات سازمانی، یا معرفی فناوری‌های جدید، مانند اتوماسیون هوشمند، برای ایجاد توانایی‌های مردمی‌باشد. راحت‌تر زندگی می‌کند و بهتر تجربه می‌کند.

ITSM پیشرفته در تلاش است تا با همه اینها به روشی منسجم و نه به روشی متفاوت یا گسسته مقابله کند. برای مثال، سازمان شما ممکن است بر روی استفاده از اتوماسیون هوشمند در ITSM تمرکز کند که کاری عالی برای انجام دادن است. اما ممکن است این کار را قبل از سرمایه‌گذاری در اندازه‌گیری و بهبود تجربه کارکنان انجام دهد.

روندهای ITSM در زمینه‌های مختلف

وقتی به بسیاری از روندهای ITSM نگاه می‌کنیم، برخی به ورودی‌ها مربوط می‌شوند، در حالی که برخی به نتایج مربوط می‌شوند:

روندهای مختلف ITSM

بنابراین، روندهایی مانند ارزش یا تجربیات بهتر، نتایج هستند و احتمالا می‌توانید مدیریت خدمات سازمانی را نیز در اینجا قرار دهید (می‌تواند هم در ورودی‌ها و هم در نتایج قرار گیرد). در حالی که فناوری جدید، تغییر راهنمای بهترین عملکرد، و افراد، ورودی هستند.

نکته کلیدی برای ITSM پیشرفته این است که ما بیش از حد روی ورودی‌ها، به ویژه فناوری متمرکز نیستیم و تعادل و درک خوبی از ارتباط بین روندها (و سرمایه‌گذاری‌های مرتبط) داریم. به عنوان مثال، “برای رسیدن به این هدف، ما باید آن را انجام دهیم.”

نکته مهم این است که ITSM پیشرفته چیزی بیش از فناوری است

تاریخ به ما نشان داده است که ما اغلب بیشتر روی فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا فرآیندها و افراد. این که آیا ما در مورد ارزش، تحول دیجیتال، مدیریت خدمات سازمانی، اتوماسیون هوشمند، تجربه کارمند یا هر چیز دیگری صحبت می‌کنیم، مهم نیست. در آینده، ما باید تلاش کنیم تا با همه چیز به جای انزوا برخورد کنیم.

با در نظر گرفتن روشی دیگر، برخی از روندهایی که ممکن است ITSM پیشرفته را برای سازمان شما تشکیل دهند، می‌توانند به عنوان یک هرم وارونه در نظر گرفته شوند که در آن افراد برای هر چیزی که بالاتر از آنها قرار دارد، حیاتی هستند. به عنوان مثال، هر لایه به افرادی که در بالای آن هستند کمک می‌کند:

نکته مهم این است که ITSM پیشرفته چیزی بیش از فناوری است

منبع: itsm.tools

آخرین مقالات