در این مقاله، مزایای شیوه‌های مدیریت پیکربندی سرویس و پایگاه‌داده مدیریت پیکربندی (CMDB) را به طور خاص بررسی می‌کنم. ما توضیح خواهیم داد که چگونه یک CMDB قصد دارد به یک سازمان، داده‌هایی را بدهد که برای انجام عملیات مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) موثر است. در نهایت، تجزیه و تحلیل تاثیر مرتبط با ITSM، تجزیه و تحلیل علت ریشه‌ای رخدادها، مدیریت رخدادها و اتفاقات، مدیریت تغییر و… همگی از استفاده از CMDB سود می‌برند.

آنچه متخصصان ITSM باید درباره CMDB بدانند. گامادسک

CMDB چیست؟

CMDB، یک مخزن متمرکز است که اطلاعات مربوط به تمام دارایی‌ها و خدمات فناوری اطلاعات یک سازمان را ذخیره می‌کند. این، جزء حیاتی ITSM است و برای ردیابی و مدیریت کل دارایی‌ها و چرخه عمر خدمات فناوری اطلاعات، از جمله سخت‌افزار، نرم‌افزار و منابع شبکه استفاده می‌شود.

CMDBها، دیدگاهی جامع از زیرساخت فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند و تیم‌های فناوری اطلاعات را قادر می‌سازند تا به سرعت مسائل را شناسایی و حل کنند، ارائه خدمات را بهبود بخشند و از انطباق با استانداردها و مقررات صنعت اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این، به تیم‌های فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا تغییرات را ردیابی کنند و برای رشد و پیشرفت‌های آینده، برنامه‌ریزی کنند.

مزایای CMDB چیست؟

CMDBها می‌توانند مزایای زیادی برای یک سازمان داشته باشند، از جمله:

 • دید بهبود یافته فناوری اطلاعات: CMDBها، نمای متمرکزی از تمام دارایی‌ها و خدمات فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند و به تیم‌های فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا همه اجزای زیرساخت خود را به سرعت شناسایی و ردیابی کنند.
 • افزایش بهره‌وری: با داشتن تمام دارایی‌ها و خدمات فناوری اطلاعات در یک مکان، تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند به سرعت و به راحتی مشکلات را شناسایی و حل کنند، ارائه خدمات را بهبود بخشند و زمان خرابی را کاهش دهند.
 • مدیریت تغییر بهتر: CMDBها، به تیم‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کنند تا تغییرات زیرساخت فناوری اطلاعات را ردیابی کنند،؛ از جمله اینکه چه کسی و چه زمانی این تغییر را انجام داده است. این قابلیت اجازه می‌دهد تا مشکلات احتمالی، شناسایی شده و در صورت لزوم تغییرات را به عقب برگردانید.
 • انطباق پیشرفته: CMDBها، می‌توانند با ارائه فهرستی به‌روز از دارایی‌ها و خدمات فناوری اطلاعات و ردیابی تغییرات در زیرساخت، به سازمان‌ها کمک کنند تا از انطباق با استانداردها و مقررات صنعت خود، اطمینان حاصل کنید.
 • برنامه‌ریزی بهبودیافته: با داشتن دید کاملی از زیرساخت فناوری اطلاعات، تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند برای رشد و پیشرفت‌های آینده برنامه‌ریزی کنند و مناطقی را که منابع اضافی مورد نیاز است شناسایی کنند.
 • ITSM بهتر: CMDBها، جزء ضروری ITSM هستند و به تیم‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کنند تا با ارائه اطلاعات مرتبط در زیرساخت فناوری اطلاعات، خدمات فناوری اطلاعات را به طور مؤثر مدیریت و ارائه دهند.
CMDBگامادسک

مراحل کلیدی برای ساخت یک CMDB موفق چیست؟

ساخت یک CMDB موفق به مراحل زیادی نیاز دارد، از جمله:

 • محدوده را تعریف کنید: محدوده CMDB را به وضوح تعریف کنید؛ از جمله اینکه کدام دارایی‌ها و خدمات شامل و کدام یک مستثنی می‌شوند.
 • شناسایی ذینفعان: همه ذینفعان تحت تأثیر CMDBاز جمله تیم‌های فناوری اطلاعات را شناسایی کنید.
 • جمع آوری داده: جمع‌آوری داده‌ها در مورد تمام دارایی‌ها و خدمات موجود درCMDB، از جمله سخت‌افزار، نرم‌افزار و منابع شبکه.
 • عادی‌سازی داده‌ها: داده‌های جمع آوری شده را عادی کنید تا سازگار و در قالبی باشند که به راحتی قابل ذخیره و دسترسی باشد.
 • ایجاد یک مدل داده: یک مدل داده برای CMDB ایجاد کنید که ساختار داده‌ها و نحوه ذخیره آن را مشخص می‌کند.
 • تست و اعتبارسنجی: CMDBها را آزمایش و اعتبارسنجی کنید تا مطمئن شوید که مطابق انتظار کار می‌کند و داده‌ها دقیق هستند.
 • نگهداری و به‌روزرسانی: CMDBها را به طور مداوم حفظ و به روز کنید و اطمینان حاصل کنید که داده‌ها دقیق و به روز هستند.
 • اعمال حاکمیت و کنترل‌های دسترسی: برای اطمینان از اینکه داده‌های موجود در CMDB امن هستند و فقط برای کاربران مجاز قابل دسترسی هستند، نظارت و کنترل‌های دسترسی را ایجاد کنید.
 • آموزش تیم‌ها: به تیم‌ها در استفاده از CMDB‌ها، از جمله تیم‌های فناوری اطلاعات و واحدهای تجاری، در مورد نحوه استفاده و نگهداری از CMDB آموزش دهید.

منبع: itsm.tools