سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) در واقع روشی است که طبق یک قانون مشخص، وضعیت تجهیزات را به‌صورت دائمی، در غالب تعمیرات و نگهداری و به صورت دوره‌ای بررسی می‌کند. این تعمیرات دوره‌ای و اقدامات پیشگیرانه در چارچوب بازرسی‌های فنی و روانکاری‌های متوالی، باعث می‌شود تا احتمال وقوع رخداد‌های ناگهانی کاهش یابد. با استفاده از سرویس PM می‌توان از وقوع خرابی ها پیشگیری کرد و همچنین خرابی‌های احتمالی پیش‌رو را در زمان مناسب پیش‌بینی و تمامی آن‌ها را با اطلاعات دریافتی مناسب مدیریت کرد.

اهداف سرویس و نگهداری پیشگیرانه PM

افزایش عمر مفید سیستم ها
افزایش قابلیت اطمینان دستگاه ها و تجهیزات
افزایش کارایی تجهیزات
کاهش تعمیرات تصادفی دستگاه ها
جلوگیري از خرابی هاي بزرگ به دلیل بروز یک اشکال جزیی و کم نمودن تعداد دفعات از کار افتادن تجهیزات
کنترل بر موجودي قطعات در انبار و ایجاد نظم و ترتیب و استاندارد کردن امور مرتبط
کاهش هزینه هاي تعمیرات تکراري و متوالی و در نتیجه استفاده بهتر از قطعات یدکی
افزایش کیفیت راهبري و جلوگیري از اتلاف وقت و جلوگیري از فراموشی برخی از تعمیرات در زمان توقف
زمان سنجی و روش سنجی فعالیت هاي تعمیري و تولیدي و در نتیجه بالا بردن بهره وري
preventive maintenance

مزیت مهم PM

سرویس و نگهداری پیشگیرانه (PM) به مراتب از متد نگهداری واکنشی، که در آن فقط هنگام وقوع خرابی تمهیدات لازم جهت رفع آن صورت می‌گیرد، پیچیده‌تر است زیرا نیاز به زمان‌بندی دارد. اما سربار مالی و هزینه‌ی ناشی از قطعی، خصوصاً در سازمان‌های امروزی که بسیار به IT وابسته هستند، در روش سرویس و نگهداری بسیار پایین‌تر است.

تعاریف دیگر سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM

عملیات نگهداری و تعمیرات همچنین شامل انجام اقدامات برنامه‌ریزی شده و قانونمند جهت نگهداری سیستم‌ها در وضعیت کار منظم و یا نگهداری پیشگیرانه جهت جلوگیری از ایجاد خرابی‌ها و رخدادها است.

سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) مجموعه فعالیت ها و روش های منظمی می باشد که با هدف بررسی اوضاع کنونی سیستم‌ها, به روزرسانی و حفظ تجهیزات و دارایی‌ها در شرایط کنونی,انجام می شود. به نحوی که افزایش بهره‌برداری و کاهش خرابی سیستم‌ها و در نتیجه هزینه های گزاف خرید و تعمیرات قطعات برای سازمان کمینه شود.

plan maintenance

سرویس و نگهداری پیش‌گیرانه PM چگونه در سازمان‌های مبتنی بر IT نقش آفرینی می‌کند؟

می‌توان گفت امروزه تمامی سازمان ها و شرکت‌ها از خدمات IT  بهره می‌برند و در تمامی این سازمان‌ها هزینه‌های گزافی برای تهیه تجهیزات و سیستم‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود. از این‌رو همواره مدیران شرکت‌ها در تلاش هستند تا در جهت سود‌دهی و بهره‌برداری از کسب‌و‌کار موردنظر، خرابی‌های حاصل از تجهیزات و سیستم‌های کامپیوتری را تا حد امکان کاهش دهند. با توجه به تعاریفی که پیشتر در مورد سرویس و نگهداری پیشگیرانه PM خواندیم، می‌توان دریافت که این روش یکی از روش‌هایی است که هزینه‌های مربوط به خرابی تجهیزات را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.

کارشناسان ارشد و مسئولان IT با توجه به هر تجهیز و اهمیت قطعات وابسته به آن تجهیز مشخص می‌کنند که هر تجهیز چگونه باید در بازدید دورهای بررسی شود. به‌طور مثال برای هر کامپیوتر میتوان میزان مصرف CPU، بررسی پوشه temp، بررسی حافظه و غیره را به عنوان وظایفی که باید در PM بررسی شوند در نظر گرفت. کارشناسان سخت‌افزار و نرم‌افزار با برنامه ریزی دقیق و در بازه‌های زمانی مشخص وظایفی که برایشان مشخص شده انجام‌ می‌دهند. در نهایت مدیران از اوضاع تجهیزات مطلع می‌شوند و تجهیزات را به خوبی مدیریت می‌کنند.

مراحل انجام PM سرویس برای تجهیزات مرکز داده و اتاق سرور

  1. شناسایی سیستمها اعم از قطعات و تهیه یک شناسنامه برای دستگاه سرور
  2. باد گرفتن دستگاه به طوری که تمامی گرد و خاک درون دستگاه زدوده شود
  3. استفاده از اسپری های مخصوص برای تمیز کردن درگاه های حساس دستگاه برروی قطعات الکترونیکی دستگاه
  4. تمیز کردن بدنه دستگاه از بیرون و داخل
  5. روشن کردن دستگاه و مطمئن شدن از سلامت دستگاه
  6. به روز رسانی سرور ها
  7. در صورت شناسایی خرابی ارجاع آن جهت تعمیر و تعویض قطعه خراب با سالم

سرویس نگهداری و تعمیرات پیش‌گیرانه در نرم‌افزار Service Desk گاما

سرویس نگهداری و تعمیرات پیش‌گیرانه (PM) در نرم‌افزار Service Desk گاما، به شما کمک می‌کند تا با طراحی یک برنامه بازدید دقیق از وقوع خرابی‌ها و مشکلات تجهیزات و سرویس‌ها جلوگیری نموده و میزان بهره‌وری تجهیزات IT سازمان خود را افزایش دهید. برای آشنایی با امکانات ماژول سرویس‌های دوره‌ای گاما به بخش بازدید دوره‌ای (PM) مراجعه نمایید.