گاما | نرم افزار help desk-service desk | مبنتی بر ITIL > مقالات > کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات چیست؟

کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات چیست؟

51 بازدید Service Portfolio


سند کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات
(IT Service Catalog) یکی از مستندات کلیدی و مورد اشاره چارچوب ITIL می‌باشد که مدیران بخش IT سازمانها تلاش می‌کنند با تدوین آن، فهرستی از کلیه خدماتی که هم‌اکنون به کاربران نهایی خود ارائه می‌کنند را در اختیار آنها قرار دهند. در این فهرست اطلاعاتی از قبیل تعریف خدمت، مدت زمان انجام خدمت، هزینه خدمت (در صورت لزوم) و همینطور فرایند درخواست خدمت موردنظر نگهداری می‌شود. بطور کلی کاتالوگ خدمات شامل دو نقطه‌نظر می‌باشد؛ نقطه‌نظر اول از نگاه کاربر نهایی می‌باشد؛ یعنی فهرستی از خدماتی که کاربران در هنگام بروز مشکل و یا درخواست خدمت می‌توانند مشاهده و انتخاب نمایند. نقطه‌نظر دوم از نگاه تکنسینهای IT بوده که لازم است به ازای هر خدمت به کاربران نهایی ارائه گردد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید کیس (PC) کاربر نهایی دچار مشکل شده و روشن نمی‌شود؛ در اینجا خدمتی که کاربر از شما می‌خواهد “رفع مشکل روشن نشدن کیس” می‌باشد (نقطه‌نظر کاربر نهایی) و خدمت یا خدماتی که کارشناس فناوری‌اطلاعات برای رفع آن مشکل انجام می‌دهد “عوض کردن ویندوز، نصب درایور، نصب نرم‌افزار و …” می‌باشد (نقطه‌نظر تکنسین IT).

نکته مهم: کاتالوگ خدمات (Service Catalog) را از نقطه‌نظر کاربر نهایی طراحی کنید تا کاربر در هنگام اعلام درخواست خدمات به راحتی بتوانند مشکل یا نیاز خود را از فهرست خدمات انتخاب نماید.

Service Portfolio

سبد خدمت فناوری اطلاعات  چیست؟

سبد خدمت یا اصطلاحا Service Portfolio در کتاب ITIL در بخش Service Strategy معرفی شده است. سبد خدمت در واقع سبدی برای نگهداری تمامی خدماتی می‌باشد که در سازمان در زمینه فناوری اطلاعات ارائه می‌گردد. در این سبد فهرستی از تمامی خدمات به همراه وضعیت فعلی و سوابق هر خدمت گنجانده شده است.

 

سبد خدمت شامل سه بخش زیر است:

  • Service Pipeline: شامل خدماتی می‌شود که شاید در آینده ارائه گردند یا هنوز در مرحله تولید می‌باشند.
  • Service Catalog: شامل خدماتی می‌شود که در حال حاضر فعال بوده و ارائه می‌گردند.
  • Retired Services: شامل خدماتی می‌شود که قبلا ارائه می‌شدند ولی دیگر ارائه نمی‌شوند.

 

تفاوت سبد خدمت و کاتالوگ خدمت

تفاوت کاتالوگ خدمات و سبد خدمات چیست؟

کاتالوگ خدمات فقط شامل خدماتی است که فعال بوده و در حال حاضر ارائه می‌شود. حال آنکه سبد خدمت شامل سه بخش خدمات آتی، خدمات فعال (کاتالوگ خدمت) و خدمات از رده خارج می‌باشد. در واقع کاتالوگ خدمت بخشی از سبد خدمت است.

 

1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *